Kreowanie wizerunku

 Kreowanie wizerunku – warsztaty dla kobiet/mężczyzn

PRZYBIERAJ WYPROSTOWANĄ POSTAWĘ I UŚMIECHAJ SIĘ CZ.

Pewien przedstawiciel wyższej kadry zarządzającej powiedział: ?Mój styl podczas zebrań polega na tym, że pozostaję absolutnie bierny, a w dłoniach obracam ołówek. Nawet jeśli nie mam nic do powiedzenia sprawiam wrażenie kogoś, kto w niemy sposób ocenia sytuację. Kiedy jestem gotów do zabrania głosu, czekam na przerwę w żałosnych tyradach i gwałtownie łamię ołówek.

To zawsze skupia na mnie uwagę wszystkich?.  Ani nie polecam, ani nie potępiam podobnych teatralnych sztuczek. Zwracam jedynie uwagę na fakt, że mój rozmówca zastanowił się nad wrażeniem, jakie pragnie wywrzeć,  i podejmuje działanie, aby je osiągnąć. Zaplanował swoje pięć sekund ?spontaniczności?.

Pomyśl, jak chcesz być postrzegany przez ludzi za rok, dwa bądź  dziesięć lat. ,Jeśli zaczniesz od tego punktu i będziesz analizował sprawy wstecz – o wiele szybciej zorientujesz się, co powinieneś uczynić dzisiaj, by łatwiej ten cel w przyszłości osiągnąć.

Hugh Hefner dokonał tego w latach sześćdziesiątych XX wieku, gdy stworzył obraz perfekcyjnie zrównoważonego mężczyzny, którego ochrzcił mianem ?Mr. Playboya?.

Magazyn ,Rolling Stone” relacjonuje to następująco: ?{Hefner}zdawał sobie sprawę

z tego, ze sam w żadnej mierze nie przypomina Mr. Playboya.  Nie ubierał się dobrze, nie obracał się we właściwych kręgach towarzyskich, ani nie wiódł specjalnie egzotycznego

życia. Postanowił dokonać zmian, i to zmian błyskawicznych, stwierdziwszy, że nadszedł na nie czas.

Tak więc w grudniu 1959 roku Hugh Hefner zapoczątkował proces swojej metamorfozy. Po pierwsze, zaciągnął olbrzymią pożyczkę bankową i zakupił wielopiętrowy pałac z czerwonej cegły i piaskowca na wybrzeżu Gold Coast w Chicago. Następnie zainwestował  milion dolarów w renowację budynku, otwierając tam kryty basen, salę kinową oraz podwodny bar, w którym goście mogli sączyć drinki i obserwować pływające nagie ?króliczki?. Przed gmachem zaparkował kabriolet oraz limuzynę Mercedes Benz z dwiema pomarańczowymi chorągiewkami ze znakiem firmowym, czyli główką królika, żeby zaś stworzyć własny wizerunek, zakupił smoking z czerwonego aksamitu, który według niego prezentował się w szczególnie wyrafinowany sposób, kiedy jednocześnie palił ręcznie wyrzeźbioną fajkę?.

Nie sugeruję tu  byś naśladował Hefnera, jednakże jego przemyślane, świadome, zdyscyplinowane, gruntowne podejście do sprawy warte jest zastanowienia. Powstrzymaj się od krytykowania takiej ,sztucznie skonstruowanej osobowości ”, choć mógłbyś to zrobić. Iluż to ludzi wymyśla siebie w podobny sposób? Politycy, sławne osobistości, a nawet prezesi wkładają  wiele wysiłku w to, by stać się wymyśloną przez siebie ?osobą?. Gdy prezydent Clinton przygotowywał się do swojego inauguracyjnego przemówienia, w ostatniej chwili odkryto, że nie potrafi salutować, ponieważ nigdy nie był w wojsku. Szybko si ę tego nauczył, żeby znać wszelkie symboliczne gesty niezbędne do przejęcia władzy.

Na styl, nad którym pracujesz, składa się wiele elementów ? ubranie, fryzura, gestykulacja, rekwizyty, postawa ? jednak niezależnie od tego, jak bardzo weźmiesz sobie to wszystko do serca, najbardziej podstawową i jednocześnie najważniejszą sprawą jest zachowanie prostej sylwetki i uśmiechanie się.

WYPROSTUJ SIĘ!

Często przy ocenie twoich kwalifikacji ludzie w większej mierze kierują się tym, co widzą, niż tym, co mówisz lub czynisz. Musisz być pewny, że na to jak cię odbierają ludzie składają się treści przekazywane przez ciebie w sposób zamierzony. Istnieją pewne wzorce, których wcielania oczekuje się od przywódców; wiążą się one z postawą, postępowaniem, zachowaniami oraz prezencją.

Podczas ceremonii nadania stopni naukowych w Wellesley College ambasador Madeleine K Albright wygłosiła przemówienie, w którym poruszyła temat dziejów zimnej wojny, utrzymywania pokoju przez ONZ, broni nuklearnej, przywrócenia demokracji na Haiti oraz powszechnego statusu kobiet. Zakończyła swoje wystąpienie następującymi słowami: ,,Przyjmijcie gratulacje i życzenia pomyślności oraz pamiętajcie, aby zawsze siedzieć prosto”. Dlaczego miałaby zakończyć tak ważne przemówienie pozornie nieistotną radą dotyczącą postawy?

Osoba stale przybierająca wyprostowaną postawę sprawia wrażenie kogoś cechującego się poczuciem estetyki i odwagą, kogoś uważnego, przytomnego i żywego. Prosta sylwetka odzwierciedla pewność siebie, witalność, zdyscyplinowanie i młodego ducha. Przygarbiona postawa sugeruje strach, niepewność, brak wiary lub niedostateczne panowanie nad sobą brak zdyscyplinowania, poczucie przegranej, nieśmiałość, zawstydzenie oraz poczucie winy. Przybieranie wyprostowanej postawy to zachowanie mówiące o oczekiwaniu akceptacji.

Twoje zachowanie wobec ludzi powinno być spójne z twoją postawą wewnętrzną. Nawe jeśli tak nie jest, ludzie ,myślą w ten sposób. ,Odczytują?  cię i wyciągają wnioski na podstawie tego co widzą.

Kiedy pojawiasz się na zebraniu, wejdź do Sali sprężystym krokiem

krokiem, uśmiechnij się i powiedz z entuzjazmem: ?No to zaczynajmy?.

Inni spojrzą na ciebie i odpowiedzą: ?racja, zaczynajmy?.

W ciągu kilku sekund za sprawa twoich słów i prezencji , uda ci się przeobrazić otoczenie.

Może nawet zachęcisz zebranych do tego, by bez wahania i z przekonaniem wydali wydali swoim podwładnym polecenia, od których zależy pełna realizacja planów. Jeśli pragniesz być wielkim ?graczem?, musisz chodzić, wyglądać i zachowywać się jak wielki gracz.

Z drugiej strony, jeśli mówisz: ?No to zaczynajmy?, powłóczysz nogami, garbisz się i kulisz, otaczający się ludzie pomyślą: ?Racja, zacznijmy od wymienienia cię na kogoś innego!?.

Gdy wchodzisz do jakiegoś pomieszczenia należy ono do ciebie lub nie –  – w zależności od tego, jak się prezentujesz.

Z twojego sposobu zachowania ludzie wnioskują o twojej osobie.

Opisujemy bowiem czyjś charakter używając wyrażeń odwołujących się do wyglądu zewnętrznego: nie potrafi spojrzeć prosto w oczy, ma zasznurowane usta, mówi półgębkiem, chwyta okazję, ma jastrzębi wzrok, oczy szeroko otwarte,  stąpa twardo po ziemi,

nie zapomniał języka w gębie, ma lepkie ręce, błądzi wzrokiem, to

był cios w plecy, kolana się pod nim ugięły, ma mocny kręgosłup,

nieruchomy wzrok, można dostrzec błysk w jego oku i – oczywiście

przybiera wyprostowaną postawę.

            Barbara Franklin, reprezentująca radę dyrektorów różnych firm stwierdza w ?Newsweeku?: ?Dyrektorzy siedząc w swoich krzesłach wyprostowani, obserwują się wzajemnie o wiele uważniej?.

Pozwolę sobie przytoczyć uwagę Hellen Keller; zważywszy, że była niewidoma, słowa te brzmią nieco ironicznie: ?Nigdy nie pochylaj głowy. Trzymaj ją wysoko. Patrz światu w oczy?.

 

JAK PRZYBIERAĆ WYPROSTOWANĄ POSTAWĘ

  1. 1.      Wykorzystuj środki, którymi dysponujesz.
  2. 2.      Wyprostuj się, wciągnij brzuch i oddychaj.
  3. 3.      Postanów przez resztę swego życia przybierać zdrową, wyprostowaną postawę.

 

1.Wykorzystuj środki, którymi dysponujesz. To nie twój wygląd jest istotą przywódczej charyzmy, lecz to, jak spoglądasz na sprawy i co widzą ludzie, gdy patrzą na ciebie.

Niezależnie od wzrostu i wyglądu zewnętrznego korzystaj ze środków, którymi dysponujesz.

Chet Kapoor, wiceprezes i główny menadżer firmy BEA Systems, mówi: ?To zdumiewające, jak inni reagują na ciebie, kiedy chodząc, siedząc, stojąc, przybierasz właściwą postawę i się uśmiechasz. Nie chodzi o to co mówisz, lecz o sposób, w jaki mówisz.

Poza dobrymi genami, odpowiednim trybem życia oraz interwencjami chirurgicznymi, najlepsze, co możesz zrobić, aby poczuć się pewnym siebie to przybieranie prawidłowej postawy oraz powtarzanie sobie po cichu: ?Jestem wartościowym człowiekiem?. Ludzie będą Cię wówczas postrzegać jako osobę atrakcyjną. Prostując się i uśmiechając, stopniowo wyeliminujesz tendencję do opuszczania ramion i kurczenia się w sobie ? cech typowych dla osoby, która nie potrafi odnieść sukcesu. Im jesteś starszy tym trudniej to osiągnąć. Pewien mężczyzna skomentował to następująco: ?Nie mogę stale być na bieżąco z modnymi trendami, zawsze mogę jednak przyjąć właściwą postawę (?). Pracuję nad doskonaleniem swojej prezencji. Pragnę być wysportowany zarówno po to, żeby do siebie przyciągać, jak i po to, by zastraszać innych?.

Według ,Psychology Today’ jeden na sześciu mężczyzn chciałby być wyższy. Przybieranie wyprostowanej postawy sprawia, ze wydajesz się wyższy.

Społeczeństwo dyskryminuje niskich. Jeśli jesteś wysoki i wyprostowany, ludzie widzą w tobie osobę pewną siebie, żywotną, zdyscyplinowaną, dumną, młodą, dystyngowaną i pełną radości życia. Będąc niskim, lecz wyprostowanym, możesz liczyć na to, że  otoczenie odbierze cię dokładnie tak samo. Jeśli zaś garbisz się, wówczas bez względu na wzrost sprawiasz na wszystkich wrażenie kogoś przestraszonego, nieudacznika. Osoby nieśmiałej, winnej,

zmartwionej oraz wykazującej braki w sferze pewności siebie, samokontroli i dyscypliny.

Pewnego poniedziałkowego wieczoru sprawozdawca sportowy powiedział: ?Postawa graczy oraz język ich ciała mówią ci wszystko, co chcesz wiedzieć na temat wyniku meczu”. Dotyczy to zarówno zwycięzców, jak i przegranych. Specjaliści do spraw bezpieczeństwa radzą, by unikać ludzi, którzy wyróżniają się w tłumie opuszczonymi ramionami, zwłaszcza

gdy sprawiają wrażenie zdenerwowanych, ponieważ to oni są właśnie niebezpieczni. Człowiek knujący cos po cichu jest zgarbiony i skulony.

Garbienie się utrudnia oddychanie, osłabia krążenie i sprawia, że dwutlenek węgla dłużej pozostaje w płucach. Tak więc niezależnie od tego jaki wzrost odziedziczyłeś po rodzicach, przybieraj wyprostowaną postawę.

Ciekawe, ze ludzie charakteryzujący się omawianą tu charyzmą wydają się wyżsi. Jak często ujrzawszy z bliska jakiegoś polityka lub kogoś sławnego stwierdziłeś ze zdumieniem: ? Myślałem, że jest wyższy. Najczęstszy komentarz w trakcie zwiedzania muzeum

Madame Tussaud, gdzie eksponowane są naturalnej wielkości figury sławnych osób, to słowa: ?Ależ oni są niscy?.

Ludzki wzrost to rzecz względna. Mój znajomy zajmujący wysokie stanowisko kierownicze w banku ma 198 centymetrów wzrostu. Mówi, ze nie zdawał sobie sprawy z tego, jakie wrażenie robi to na innych, dopóki nie znalazł się w towarzystwie graczy NBA,

wśród których poczuł się niski.

Kreowanie wizerunku – warsztaty dla kobiet